Engelli is istihdami


Engellilerin istihdaminda kota;

Çalismak isteyen ve Saglik Kurulu Raporuyla yüzde 40 ve üzerinde isgücü kaybi olan engelliler için kamu ve özel isyerlerinde uygulanmak üzere istihdam kotasi belirlenmistir.

Yer alti ve su alti islerinde engelli isçi çalistirilamaz ve isyerlerindeki isçi sayisinin tespitinde yer alti ve su alti islerinde çalisanlar hesaba katilmaz.

Isçi olarak çalismak isteyenler:

4857 sayili Is Yasasi’na tabi olarak 50 kisi ve üzerinde isçi çalistiran özel isyerleri yüzde 3 ve kamuya ait isyerleri yüzde 4 oraninda engelli istihdam etmekle yükümlüdür (Md. 30).

854 sayili Deniz Is Yasasi’na tabi olarak isçi çalistiran isyerleri de Is Yasasi’ndaki kota uygulamasina uymakla yükümlüdür.

Özel isyerleri için bu kotadan yararlanmak isteyenlerin ISKUR’a kayitli olmasi gerekmektedir.

Kamu isyerleri için merkezi sinavlar yapilmaktadir. Bu sinavlar ÖSYM tarafindan gazetelere ve televizyonlara ilan verilmek suretiyle duyurulmaktadir. Engelliler için özel düzenlemelerin yapildigi bu sinavlara katilarak basarili olmak gerekmektedir.

Memur olarak çalismak isteyenler:

657 sayili Devlet Memurlari Yasasina tabi olan kamu isyerlerinde de yüzde 3 oraninda engelli istihdami zorunlu tutulmustur (Md. 53).

Devlet memurlari için ilgili kuruluslar kendi bünyelerinde sinav açmaktadir. Bu sinavlar yazili ve/veya sözlü olabilmektedir.

Devlet memurluguna alinacaklarda aranan sartlar sunlardir:

a) Genel sartlar:

1) Türk vatandasi olmak,

2) Memuriyete giriste en az 657 sayili Devlet Memurlari Kanununun degisik 40 inci maddesinde belirtilen yasta olmak (en az 18 yasinda, meslek veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yasinda)

3) Ayni Kanunun degisik 41 inci maddesindeki ögrenim sartlarini tasimak,

4) Kamu haklarindan mahrum bulunmamak,

5) Taksirli suçlar ve asagida sayilan suçlar disinda tecil edilmis hükümler hariç olmak üzere, agir hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa ugramis olsalar bile Devletin sahsiyetine karsi islenen suçlarla, zimmet, irtikap, rüsvet, hirsizlik, dolandiricilik, sahtecilik, inanci kötüye kullanma, dolanli iflas gibi yüz kizartici veya seref ve haysiyeti kirici suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçiligi hariç kaçakçilik, resmi ihale ve alim satimlara fesat karistirma, Devlet sirlarini açiga vurma suçlarindan dolayi hükümlü bulunmamak,

6) Yetkili hastanelerden alinmis Saglik Kurulu Raporu bulunmak.

b) Özel sartlar:

1) Hizmet görecegi sinif için 657 sayili Devlet Memurlari Yasasinin degisik 36 nci ve 41 inci maddelerinde belirtilen ögretim ve egitim kurumlarinin birinden diploma almis olmak,

2) Kurumlarin özel yasa veya diger mevzuatinda belirtilen kosullara sahip bulunmak,

gereklidir.

 

Ilgili mevzuat:

657 sayili Devlet Memurlari Kanunu

854 sayili Deniz Is Kanunu

4857 sayili Is Kanunu

Terör Eylemleri Nedeniyle Sehit ve Malul Olanlarin Yakinlarinin ve Çalisabilecek Durumdaki Malullerin Kamu Kurum ve Kuruluslarinda Istihdami Hakkinda Yönetmelik (29.03.1993 tarih ve 22595 sayili Resmi Gazete)

Özürlülerin Devlet Memurluguna Alinma Sartlari Ile Yapilacak Yarisma Sinavlari Hakkinda Yönetmelik (16.09.2004 tarih ve 25585 sayili Resmi Gazete)

03.12.2004 tarih ve 25659 sayili Resmi Gazetede yayinlanan Basbakanlik “Özürlülerin Istihdami Yili Genelgesi”

 
Federasyonumuz
Tüzügümüz
Yönetim kadromuz
Bagli dernekler
Vergi muafiyetleri
Engelli kimlik karti
Engelli ayligi
Ögrenim yardimi
Malulen emeklilik
Evde bakim hizmeti
Is istihdami


 


1: Mübarek Kurban Bayramı'nın ülkemize size ve ailenize huzur ve mutluluk getirmesi temennisi ile bayramınızı kutlarım. Cemal MERDAN

2: TÜRKİYE ORTOPEDİK ÖZÜRLÜLER FEDERASYONU 13. OLAĞAN GENEL KURUL'UNU 27.09.2014 TARİHİNDE YAPACAKTIR. Haber metninde okuyabilirsiniz.

3: Sorgun Engelliler Umut Dernegi ve Biz De Variz Engelliler Dernegi aramiza katilmistir.Çalismalarinda basarilar dileriz...

4: Engelli Sorunlarina Çözüm Hatti.!
Engellilerle ilgili her türlü sorununuzu:
(0212) 444 60 00 no'lu numarayi arayarak bilgi alabilirsiniz..
 


 
 

   Resim Galerisi    Videolar    Yorum Defteri    Iletisim

 

© 2015 toof.org.tr - Tüm haklari saklidir.

Tasarım: irun technology