Engelli vergi muafiyeti


Vergi Muafiyetleri

Vergi muafiyetleri

a) Gelir Vergisi Indirimi;

Engelliler için ekonomik yarar saglayan bir hak da gelir vergisi indirimidir. 193 sayili Yasa’nin 31. Maddesi gelir vergisi indirimi konusunu düzenlemistir.

Bu haktan;

Isçi veya memur olarak çalisanlar veya bunlarin bakmakla mükellef engelli yakini olanlar.

Serbest meslek erbabi olan veya bakmakla mükellef engelli yakini olanlar.

Basit usulde vergilendirilen tüccar, esnaf, zanaatkâr vb kisiler yararlanabilmektedir.

Gelir vergisi indirimi engel derecesine göre, her yil bütçe yasasinda belirlenen miktarlarda yapilmaktadir.

Isgücü kaybi orani yüzde 80 ve üzeri olanlar 1. derece, yüzde 60 ile 79 araliginda olanlar 2. derece ve yüzde 40 ile 59 araliginda olanlar ise 3. derece olarak degerlendirilmektedir.

2011 Yilinda uygulanacak indirim miktarlari sunlardir:

1. Derece engelliler için 700 TL (tahmini olarak aylik 105 TL)*

2. Derece engelliler için 350 TL (tahmini olarak aylik 52,5 TL)

3. Derece engelliler için 170 TL (tahmini olarak aylik (25,5 TL)

* (Burada belirtilen tahminler, kisilerin evli, çocuklu olmasina bagli olarak degisiklik gösterecektir, Belirtilen miktar kadar daha az vergi ödeyeceklerlerdir.)

Basvuru için gerekli belgeler ve islemler:

Indirimden yararlanmak isteyen kisiler nüfus cüzdani örnegi ve isyerinden çalistigina dair belge ile birlikte çalistiklari ilin defterdarligina veya ilçelerde vergi dairesi müdürlügü veya mal müdürlügüne basvurabilirler.

Vergi dairesi basvuru sahibini en yakin saglik kurulu raporu vermeye yetkili hastaneye bir resmi yazi ile gönderecektir.

Saglik Kurulu yönetmelige uygun islemleri yaparak hazirlanan raporu, ilgili vergi dairesine gönderecektir. Saglik Kurulu Raporlari, Maliye Bakanligi bünyesindeki Merkez Saglik Kurulu, yetkili hastane tarafindan verilmis olan Saglik Kurulu Raporu’nu yeniden degerlendirir ve kararini bir rapor olarak bildirir.

Karar ya kisinin vergi indirimine hak kazanamadigi seklinde veya derecesine göre alacagi vergi indirimini belirtir sekilde düzenlenir. Karar kisinin çalistigi kurum veya kurulusa yaziyla bildirilir.

Unutmayiniz:

Gelir vergisi indiriminden yararlanacak kisiler, Merkez Saglik Kurulu’nun yazisinin bir örnegini mutlaka çalistiklari isyerinden almalidir.

Il veya ilçe sinirlari disinda bir yere isyeri degisikligi yapilmasi halinde, Merkez Saglik Kurulu kararinin bir örnegini yeni isyerinin bulundugu defterdarlik, vergi dairesi müdürlügü veya mal müdürlügüne bildirmek suretiyle indirimden yararlanmayi sürdürebilir.

Vergi indirimine hak kazandiginiza iliskin Merkez Saglik Kurulu karari, Is Yasasina tabi olarak çalisanlarin emeklilik islemleri için de verilmesi gereken zorunlu belgeler arasinda yer almaktadir.

Dayanak:

193 sayili Gelir Vergisi Kanunu

28.04.1981 tarih ve 17324 sayili Resmi Gazetede yayinlanan “Sakatlik Indiriminden Yararlanacak Hizmet Erbabinin Sakatlik Derecelerinin Tesbit Sekli ile Uygulanmasi Hakkinda Yönetmelik”

b) KDV ve Gümrük Vergisi Muafiyeti

Engellilerin egitimleri, meslekleri, günlük yasamlari için özel olarak üretilmis her türlü araç ve gereç, bilgisayar programlari KDV’den istisna tutulmustur (3065 sayili Yasa’nin 17. Maddesi).

Engellilerin kullanimina mahsus esyalar ithal edildiginde bunlarin gümrük vergisi ödenmemektedir (4458 sayili Yasa’nin 167. Maddesi).

Dayanak:

3065 sayili Katma Deger Vergisi Kanunu,

4458 sayili Gümrük Kanunu,

18.02.2000 tarih ve 23968 sayili Resmi Gazetede yayinlanan 2 seri numarali “Gümrük Genel Tebligi (Muafiyetler)”

c) Emlak Vergisi Muafiyeti

Engellilerin brüt 200 m2’yi geçmeyen bir konutu bulunuyor ise bu konutun emlak vergisi ödenmeyecektir.

1319 sayili Yasa’nin 8. Maddesi, bununla ilgili yetkiyi Bakanlar Kuruluna vermistir. Bakanlar Kurulu yasanin verdigi yetkiyle emlak vergisi oranini engelliler için sifir olarak belirlemistir.

Bununla ilgili olarak konutun bulundugu belediye baskanligina saglik kurulu raporunuzla birlikte bir beyanname verilmesi gerekmektedir.

Dayanak:

1319 sayili Emlak Kanunu

31.12.2005 tarih ve 26040 sayili Resmi Gazetede yayinlanan 47 seri numarali “Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebligi”

d) Bireysel Ulasim Araçlarinin Aliminda Vergi Kolayligi

Ulasimlarini bireysel araçlariyla yapmak isteyen engelliler için de Özel Tüketim ve Motorlu Tasitlar Vergisi indirimi saglanmaktadir.

Bu haktan;

  • · Saglik Kurulu Raporunda “özel tertibatli araç kullanabilir” karari bulunan, H sinifi ehliyet sahibi engelliler,*
  • · Saglik Kurulu Raporuyla isgücünün yüzde 90 veya üzerini kaybedenler engelliler.

Yararlanabilmektedir.

* ÖTV/2 (2010/3) Sirküleri ile otomatik vitesli araçlar da ÖTV indirimi kapsamina alinmistir. Sirkülerde “Sol alt ekstremitede (ayak veya bacak) sakatligi olanlar için otomatik vites “hareket ettirici özel tertibat” olarak kabul edildi.

H sinifi ve özel tertibatli araç kullanabilen engelliler, aracin onayli teknik çizimi ve raporlariyla; otomatik vitesli araçlar için ise aracin otomatik vitesli olduguna dair ‘uygunluk belgesi’nin asli veya noter onayli örnegi"ni maliye müdürlügüne basvurarak vergi muafiyet belgesini alirlar. Bu belgeyle otomobillerini ÖTV ödemeden satin alabilirler.

Bu sekilde alinan araçlarin ruhsatlarina sahibinden baskasi tarafindan kullanilamaz serhi düsülür. Plakalarina engelli amblemi konulur.

Yüzde 90 ve üzeri isgücü kaybi olan engelliler ise maliye müdürlügüne yalniz raporlariyla basvurur ve ilgili belgeyi alabilirler.

Aracin tescil islemlerinde, engelli adina araci kullanabilecek yakinlari veya ücretli olarak araci kullanacak kisinin adlari yazilir. Bu kisilerin disinda aracin kullanimi yasaktir.

ÖTV ve Motorlu Tasitlar Vergisi muafiyetinden yararlanacak engellilerin alacaklari araçlar ve sinirlari:

  • · Binek tipi otomobillerde (87.03) motor hacmi 1600 cm3’ü asamaz.
  • · Esya tasimaya mahsus araçlarda (87.04) motor hacmi 2800 cm3’ü asamaz.
  • · Motorlu bisiklet veya bir yardimci motoru bulunan tekerlekli tasitlar (87.11)

Bu kosullari saglayan engellilere 5 yil süre ile geçerli olmak üzere otomobili ilk alimda (birinci el veya sifir araç) ÖTV ödenmemektedir. Bes yilin bitiminde veya her hangi bir nedenle aracin tümüyle kullanim disi olmasi (pert) halinde yeniden ÖTV muafiyetinden yararlanilabilir.

ÖTV muafiyetinden yararlanan engelliler ayni zamanda 197 sayili Yasanin 4. Maddesine göre Motorlu Tasitlar Vergisinden de muaf tutulmaktadir.

Dayanak:

197 sayili Motorlu Tasitlar Vergisi Kanunu

4760 sayili Özel Tüketim Vergisi Kanunu

05.08.2004 tarih ve 25544 sayili Resmi Gazetede yayinlanan 7 seri numarali “Özel Tüketim Vergisi Genel Tebligi”

 
Federasyonumuz
Tüzügümüz
Yönetim kadromuz
Bagli dernekler
Vergi muafiyetleri
Engelli kimlik karti
Engelli ayligi
Ögrenim yardimi
Malulen emeklilik
Evde bakim hizmeti
Is istihdami


 


1: Mübarek Kurban Bayramı'nın ülkemize size ve ailenize huzur ve mutluluk getirmesi temennisi ile bayramınızı kutlarım. Cemal MERDAN

2: TÜRKİYE ORTOPEDİK ÖZÜRLÜLER FEDERASYONU 13. OLAĞAN GENEL KURUL'UNU 27.09.2014 TARİHİNDE YAPACAKTIR. Haber metninde okuyabilirsiniz.

3: Sorgun Engelliler Umut Dernegi ve Biz De Variz Engelliler Dernegi aramiza katilmistir.Çalismalarinda basarilar dileriz...

4: Engelli Sorunlarina Çözüm Hatti.!
Engellilerle ilgili her türlü sorununuzu:
(0212) 444 60 00 no'lu numarayi arayarak bilgi alabilirsiniz..
 


 
 

   Resim Galerisi    Videolar    Yorum Defteri    Iletisim

 

© 2015 toof.org.tr - Tüm haklari saklidir.

Tasarım: irun technology